Jak motivovat studenty do skupinové práce

  Motivace studentů

Práce ve skupinách zlepšuje výsledky celé třídy. Problém nastává, když se někteří studenti jen vezou. Jak je do skupinové práce zapojit a výrazně je ve výuce posunout?

Podívejte se na minutový animák:

Výběr studentů, kteří o zkoušení vědí dopředu

Při zadávání skupinové práce označte studenty, kteří mají dopředu vědět, že budou zkoušení. Tím zvednete nejen jejich motivaci, ale taky motivaci všech jejich parťáků. Na jejich výkonu bude totiž záležet i jejich odměna. Techambition Váš výběr zkoušených studentů zohlední při párování do skupin a vybere zkoušeným vhodné parťáky.

Dobré vědět: Pokud by byl vybraný student zkoušený po skupinové práci příliš často či nedávno, Techambition Vás na to upozorní (ale výběr nechá na Vás).

Zkoušení studentů

Vyzkoušejte nejprve studenty, kteří byli dopředu určeni. Otázky pro zkoušené studenty najdete v záložce Výsledky. Otevřete si výsledky zadaného úkolu. Pod úvodní tabulkou najdete studenty rozřazené do skupin. U dopředu vybraných studentů bude viditelné modré tlačítko Zobrazit otázku.

Dobré vědět: Techambition vybere co nejnáročnější úkol, se kterým by si student měl poradit, pokud se do skupinové práce opravdu zapojil.

Podle potřeby můžete vyzkoušet i další studenty. Stačí myší najet k jakémukoliv jménu a u něj se zobrazí tlačítko Zobrazit otázku.

Případně můžete výběr studenta ke zkoušení nechat na Techambition. Stačí si vybrat skupinu a kliknout na tlačítko Doporučit ke zkoušení.

Zobrazí se otázka, na kterou není potřeba znovu odpovídat (slouží pouze jako zadání). Po zkoušení však nezapomeňte označit, zda student uspěl, či nikoliv.

Pokud student uspěje, nechte skupinu, ať si vybere odměnu i v Techambition. Jako malé a milé zpestření.

Potřebujete ještě zvýšit motivaci skupin tak, aby pracovaly co nejrychleji a zároveň se snažily mít vždy správné řešení? Přečtěte si článek o motivaci skupin zde.